"If you never go, you will never know"
This is what I have learnt from this trip,
Now it comes to the end and here is short summary for the 2nd half experiencing Bolivia, Peru and a little of Brazil.
"ไม่ไป ไม่รู้"
คือสิ่งที่ได้เรียนรู้จากการเดินทางครั้งนี้
30 วันผ่านไปอย่างรวดเร็ว ทุกการเดินทางมีตอนจบ ขอเล่าสรุปประสบการณ์ครึ่งหลังในประเทศโบลิเวียและเปรู (มีบราซิลด้วยนิดหน่อย) ให้ฟังคร่าวๆค่ะ
1. Food is getting more tasty and spicy from the South to the North; Argentina - Chile - Bolivia - Peru. Peruvian taste is quite similar to Thai. Surprisingly, the best good of the trip was during the Inca trail trekking like we were in 5 stars restaurant not in the forest. อาหารอร่อยและมีจัดจ้านขึ้นเรื่อยจากใต้ขึ้นเหนือ อาหารเปรูน่าจะถูกปากคนไทยมากที่สุด เพราะมีความเค็ม เผ็ด เปรี้ยว น้องๆอาหารไทยเลย แต่ที่ไม่คาดคิดมาก่อน อาหารที่อร่อยที่สุดของทริปนี้คือระหว่างแคมปิ้งในป่า อาหารอลังการยังกับอยู่ร้านอาหารห้าดาว
2. Bolivia is hidden gem of the world, this tiny country is amazing with beautiful various landscapes, wild animals and cultures. Desert adventure/ Uyuni tour is unforgettable. ประเทศเล็กๆอย่างโบลิเวียมีความงดงามซ่อนอยู่มากมาย เป็นอัญมนีของโลกที่หลายคนอาจไม่เคยรู้มาก่อน ทั้งธรรมชาติที่หลากหลายสวยงาม สัตว์ป่ามากมาย และวัฒนธรรมที่น่าสนใจ การผจญภัยในดินแดนทะเลทรายและทะเลเกลือเป็นประสบการณ์ที่สุดแสนประทับใจและลืมไม่ลง
3. Inca trail trekking is the journey of a lifetime, it was remarkable and great adventure experience. It wasn't the most difficult trek I have ever done but it is the one I love the most. It was not because of reaching the Machu Picchu at the end but because of its various natures, the history of Inca, the archeological sites,luxury camping and 3 passes to conquer. I would suggest to do it once of your life. It couldn't be completed without our super guides, super porters, super chef and super hikers, thank you very much. การเทรคกิ้งบนเส่นทางอินคา เป็นการเดินทางที่น่าจดจำที่สุดของชีวิต ไม่ได้เป็นการเดินเขาที่ยากที่สุด แต่เป็นเส้นทางที่ชอบที่สุดตั้งแต่เคยเดินเขามาทั้งชีวิต สุดท้ายมันไม่ใช่เพราะการมีมาชูปิกชูเป็นจุดหมายปลายทาง แต่มันคือแระสบการณ์ระหว่างทางต่างหาก ทั้งการพิชิตยอดเขา 3 ลูก ความหลากหลายของธรรมชาติ ประวัติศาสตร์และการตามรอยอาณาจักรอินคาที่เคยรุ่งโรจน์ การแคมปิ้งระดับห้าดาว การเดินทางครั้งนี้จะไม่สมบูรณ์แบบหรือสำเร็จได้ถ้าขาดไกด์มืออาชีพ พอตเตอร์ผู้ทำงานหนัก เชฟฝีมือดี และนักเดินเขาผู้แชร์ประสบการณ์และเป็นกำลังใจให้กันและกันทุกคน ขอบคุณมากๆจริงๆ
4. The most touristy places: Puno and Machu Picchu. Everything was well set in Puno, especially at Uros floating island but that might be the best way to compromise between local lives and visiting tourists. Machu Picchu was very crowded, understandable that everyone in the world wants to visit this magical place. If I was visiting by bus/train not the trek, I don't think I will enjoy it that much. So I am really convinced to go there by foot, cheers!. ทัวร์เกาะลอยน้ำอูรอสมีการจัดทุกอย่างไว้ให้นักท่องเที่ยวได้เห็นและได้สัมผัส ยากมากที่เราจะเดินทางหรือเปิดประสบการณ์ด้วยตัวเอง แต่นั่นอาจจะเป็นวิธีที่ดีที่สุดในการควบคุมและทำให้นักท่องเที่ยวได้เรียนรู้วัฒนธรรมของคนท้องถิ่น โดยไม่เข้าไปทำลายวิถีชีวิตของพวกเขา ากจนเกินไป ส่วนที่มาชูปิกชูนั้น นักท่องเที่ยวแออัดล้นหลามมาก ซึ่งเข้าใจได้ว่าใครๆก็อยากมาเยือนสถานที่มหัศจรรย์แห่งนี้ แอบคิดว่าถ้าเราไม่ได้เทรคมา แต่นั่งรถบัสหรือรถไฟมาแบบที่คนส่วนใหญ่ทำกัน เราคงไม่รู้สึกประทับใจกับมาชูปิกชูเท่านี้ เพราะฉะนั้นเดินไปเถอะค่ะ แค่เดินเขา 4 วันเอ๊ง
5. The missed places: Cusco and surrounding area. Cusco is so beautiful beyond expectation and its surrounding areas have many more to explore. It was too short really I have to go back to Peru, love this country very much. เมืองกุสโก เป็นเมืองที่สวยและน่าสนใจมาก สวยเกินความคาดหมาย ที่สำคัญแถวนั้นๆมีอะไรให้ทำ มีอะไรให้ดูเยอะมาก เวลาน้อยไปจริงๆ (มัวเสียเวลากับการเปลี่ยนที่พักเพราะมีปัญหาแบะไฟลท์ดีเลย์ที่ลิมาด้วย) ยังไงคิดว่าต้องกลับไปที่นี่อีก ชอบเปรูมากมาย
6. Best located city: Rio de Janairo/ Brazil; great mountains, beautiful beaches and lakes. The beaches in Thailand are more beautiful of cause but here is very interesting to see people's activities on the beaches; bikinis, six-packs, volleyball, surfing etc. รู้สึกอิจฉาเมืองริโอเป็นเมืองที่ทำเลดีมากๆ มีทั้งชายหาด ทะเลสาบ และภูเขาสวยรูปร่างแปลกตา อาจจะสวยสู้ทะเลและชายหาดบ้านเราไม่ได้ แต่การนั่งมองผู้คนทำกิจกรรมบนหาดมันเพลิดเพลินมาก บิกินี่เอย ซิคแพคเอย แต่ละคนบัละฮึ้มวอลเลย์บอลชายหาด คนเล่นเซิร์ฟ มันเจริญตาเจริญใจมาก
7. Airport and local transport experiences in Bolivia and Peru were quite mess without proper system but fun. Brazil is the best and better systematic, however it took almost 30mins for them to figure out that I don't need Swiss visa as German residence card holder. At the end the guy said "you are beautiful, we just don't want you to leave", whatta Brazilian joke 😁ประสบการณ์เดินทางที่สนามบินและรถประจำทางในโบลิเวียและเปรูค่อนข้างวุ่นวายสับสน แต่ก็สนุกดี ที่บราซิลมีความสะดวกและเป็นระบบมากที่สุด แต่ตอนเช็คอินก่อนเดินทางกลับก็มีเรื่องจนได้ ใช้เวลากว่าครึ่งชั่วโมงกว่าเค้าจะเข้าใจว่าเราไม่ต้องใช้วีซ่าสวิตเซอร์แลนด์ถ้าเราบัตรว่าอาศัยอยู่ในเยอรมนี สุดท้ายโดนพนักงานหนุ่มบราซิลหยอดขนมจีบว่า "เพราะยูสวยเหลือเกิน พวกเราจึงไม่อยากให้ยูจากไป" แหมมม เกือบไม่ได้กลับบ้านแล้วสิ
A month in South America was too short and visiting 4-5 countries was too crazy. I met many travelers who travel 3-6 months or a year, that's really inspiring me. I would rate this as my survey trip just to get a feeling and will be back next time to discover each country in detail. However I really love it and do not regret on what I invested for.
เวลาหนึ่งเดือนมันสั้นเกินไปสำหรับการเดินทางในทวีปอเมริกาใต้ และการไปเยือน 4-5 ประเทศในเวลาเท่านี้มันบ้ามาก ได้เจอนักเดินทางมากมายที่ใช้เวลา 3-6 เดือนอย่างน้อย หรือบางคนก็เป็นปีกันเลย อยากลองทำแบบนั้นบ้างสักครั้ง ขอนับทริปนี้เป็นทริปสำรวจ แค่ได้ทำความรู้จักกันคร่าวๆว่าอเมริกาใต้เป็นยังไง ดีกว่าที่คิด และไม่ได้น่ากลัวอย่างที่เคยคิด หลงรักที่นี่มากๆจะกลับมาอีกแน่นอน คราวหน้าอยากเที่ยวแบบเจาะลึกแต่ละประเทศเลย ถึงแม้มันจะสั้นและลงทุนไปมากกับทริปนี้ แต่ไม่รู้สึกเสียดายเลย การเดินทางคือการลงทุนที่คุ้มค่าและทำให้รู้สึกว่าเรารวย(ความรู้และประสบการณ์)ขึ้น จริงๆค่ะ
同時也有6部Youtube影片,追蹤數超過24萬的網紅Kyle Le Dot Net,也在其Youtube影片中提到,Subscribe Now for MORE Videos: https://goo.gl/tMnTmX Help me keep making videos: http://www.patreon.com/kylele River rafting is an activity that ever...
「best time to visit thailand beaches」的推薦目錄:
- 關於best time to visit thailand beaches 在 Tales from the backpack เรื่องเล่าจากกระเป๋าเดินทาง Facebook 的最讚貼文
- 關於best time to visit thailand beaches 在 Kyle Le Dot Net Youtube 的精選貼文
- 關於best time to visit thailand beaches 在 MaoMao TV Youtube 的最佳解答
- 關於best time to visit thailand beaches 在 Kyle Le Dot Net Youtube 的最佳解答
best time to visit thailand beaches 在 Kyle Le Dot Net Youtube 的精選貼文
Subscribe Now for MORE Videos: https://goo.gl/tMnTmX
Help me keep making videos: http://www.patreon.com/kylele
River rafting is an activity that everyone needs to do when they are in Ubud. At around 25 dollars this is the best bargain deal you can find on an attraction in Bali. The scenery was spectacular. Remember to wear shoes or sandals even though they might tell you you don't need them. Bring sandals. Seriously. Afterwards my friends and I left Ubud and rented motorbikes in Seminyak and got a glimpse of what Bali beaches looks like. At night we randomly stumbled upon a nasi little shop and ate random but delicious Indonesian food.
Yesterday in Bali: https://youtu.be/Rxx_zuJvPOE
Ubud is Beautiful: https://youtu.be/rfYeNwibHOU
First Time in Bali: https://youtu.be/parywVkvAgc
Sign Up for Exclusive Content and to Keep in touch with me! https://madmimi.com/signups/172747/join
--------------------------------------------------------------------------------------
About Me: I'm Kyle Le and I live, travel, and eat in Vietnam and many Asian countries. I'm passionate about making videos and sharing modern Asia to the world. I've traveled everywhere in Vietnam, from Hanoi to Saigon - Far North, Central Highlands, Islands, and Deep Mekong Delta - I've visited there. In addition to 15+ countries from Indonesia to Thailand to Singapore, you'll find all of my food, tourist attractions, and daily life experiences discovering my roots in the motherland on this amazing journey right on this channel. So be sure to subscribe- there's new videos all the time and connect with me on social media below so you don't miss any adventures.
---------------------------------------------------------------
More Info: http://www.KyleLe.net
Like: Facebook: http://www.fb.com/KyleLe.net
Follow: Instagram and Snapchat @KyleLeDotNet
Help me make more videos:
Buy a T shirt: http://www.kyleledotnet.spreadshirt.com
Paypal Donation: https://paypal.me/KyleLe
Original Music by Antti Luode.
Filmed with a Samsung S7 and Go Pro
I produce, film, and edit all videos myself, so I welcome any help Visit:
http://www.kylele.net/support
to see how you can ensure more videos to come.
![post-title](https://i.ytimg.com/vi/q7QfBCsu8kM/hqdefault.jpg)
best time to visit thailand beaches 在 MaoMao TV Youtube 的最佳解答
How YouTubers make money/ YouTuber 怎麼賺錢:https://www.youtube.com/watch?v=jfxhfEc4t7U
☆訂閱Mao 每週看新片☆ 點我☞ https://goo.gl/jJXswY
(下面還有得看~)
【Mao's SNS】
facebook page: https://www.facebook.com/MaoMaoTV
Instagram: maomao0310
twitter: maomaotv
Business inquiry/問い合わせ: [email protected]
【影片目的】
感謝AirAsia讓在學生時代的我有機會去海外旅行,並且鼓勵更多人去旅行。
【影片介紹】
我知道很多人看到影片一定會認為我有接受AirAsia的贊助而做這個影片。(我也希望有xD)這個反應很自然。但這個影片事實是真的完全沒有任何贊助。
是我和我的好朋友Shen在上個月搭AirAsia 飛機去馬來西亞途中聊到我們各自多常搭AirAsia & AirAsia x 去不同地方旅行,碰到了哪些不來自不同地方的新朋友,發生了什麼有趣的事而興起決定做的影片。覺得很感謝我們生在這個時代。
在這個時代每個人都有機會去旅行。重新認識自己曾經錯誤解釋過的世界,然後認識自己以及身邊每一個人的價值。
世界很大,大得我們怎麼能只停留在一個地方。
旅行吧!
==
我很喜歡旅行,而我人生第一張自己打工賺錢買的機票就是AirAsia x。
那時候我去的是泰國。
在學校宿舍就很簡單的在網路上找到的AirAsia x 的促銷機票,用他們的網路訂票系統訂了我人生第一張機票。
==
用AirAsia & AirAsia x我去過了,泰國,馬來西亞(吉隆坡,檳城,麻六甲,沙巴,刁曼島)香港,新加坡。
除了他真的是比較便宜之外,還有其他三個理由讓我一直用AirAsia旅行。
0:30 ☆理由1☆ 漂亮的空姐
我當然也是做過別的航空,通常其他航空的空姐感覺是比較拘謹的。
比較有距離感。
AirAsia的空姐真的不一樣!
第一他們的頭髮不像其他航空規定一定要盤起來,
AirAsia空姐的頭髮,秀髮!很多是放下來的。
連是女生的喔都覺得真的很正很性感很美啊~~
0:58 ☆理由2☆ 美味的飛機餐
做過不同航空的飛機還是AirAsia的飛機餐讓我最開心。
或許馬來西亞料理就非常合個人口味吧。
他的菜單真的太豐富!然後又很道地!
加上真的不貴。平均差不多就是美金8塊左右吧。
以飛機餐的價錢來說真的很OK~
我只要用AirAsia飛,一定是先上網訂飛機餐xD
我太愛吃。
吃完正餐後過3小時一定再點個馬來西亞泡麵。
1:31 ☆理由3☆ AirAsia來自馬來西亞!
馬來西亞是我非常喜歡的國家之一。
我最好的朋友Shen (from Shen LimTV)就是馬來西亞人。
所以我才會開始對這個國家開始認識,然後喜歡上的。
目前去過了吉隆坡,檳城,麻六甲,沙巴,刁曼島真的是很喜歡。
人,食物,多元的文化與宗教,還有海邊!
我有一個愛死海邊的病。
馬來西亞是世界上被認可又最美海灘的國家。
我還會再去。遇見更多人,看更多地方,然後曬在更多美麗的海邊。
最後,希望你喜歡這個video:)
==
【Purpose of The Video】
Say thank you to v to let me be able to travel abroad when I was a student. And encourage more people to take on a trip to see this world.
【Introduction】
I know many people will think I make this video because it is sponsored by AirAsia (I wish it was :P).
It is understandable. But, the fact is, it is not. This video is not sponsored by anyone at all.
I just came up with this idea while Shen and I am taking AirAsia x to Malaysia. We were talking about how much and how often we fly with AirAsia to travel to places, and people from different places we met, interesting things that happened on each of our trips. We just feel thankful that we were born in this time.
Nowadays, most of us got chance to travel, to know the world that we use to mistaken, and to know the value of ourselves and of everyone else.
The world is too big to stay in one pace.
Explore!
==
I love traveling. The first flight ticket I bought with the money I made from part time is AirAsia x ticket. That time I went to Thailand.
At school, I just simply went online and found AirAsia’s promotion tickets that I could afford. And then I use their online booing to buy the very first flight ticket in my life!
==
With AirAsia & AirAsia x, I have traveled to Thailand, Malaysia (Kuala Lumpur, Penang, Malacca, Sabah, Tioman island) , Hong Kong, Singapore, for the reason it’s just cheaper than other airlines but also 3 other reasons!
0:30 ☆Reason1☆ Beautiful flight attendants
Of course I also have taken other airlines. Usually flight attendants from other airlines are in a more formal style. (sometimes makes me feel a little distanced )
But the flight attendants from AirAsia & AirAsia x are just different!!
For example, they don’t need to put up their hair.
And I feel it’s a more friendly style. (my personal opinions lah)
Even I am a girl, I think AirAsia flights are so attractive, sexy, and beautiful~
0:58 ☆Reason 2☆ Yummy meals on board
Out of all meals on board form different airlines,
The one from AirAsia satisfies me the most!
Maybe I just personally like Malaysian food so much :P
The food on menu really varies, and it is very authentic.
Plus, its just inexpensive.
It’s averagely 8 dollars, and as price of on board meals, I think it’s very acceptable.
I always order online before I fly if I fly with AirAsia or AirAsia x
I’m just such a foodie.
And 3 hours later, I must order a Malaysian cup noodles :P yum
1:31 ☆Reason 3☆ AirAsia is made in Malaysia!
Malaysia is one of my favorite countries.
My best friend, Shen is Malaysian, and that’s why I started to know about Malaysia. So far I have been to Kuala Lumpur, Penang, Malacca, Sabah, Tioman island, and I just really like this place. Love the people, the food, the multiple cultures and religions, and the beachesss.
I love the beach.
Malaysia is one country that has the most beautiful beaches.
I definitely will visit Malaysia again. To meet more people with great souls, see more amazing places, and lay down on more beautiful beaches.
Last, hope you enjoy this video ;)
♥Mao愛看 YouTuber♥
ShenLimTV
미라 Mira's Garden
Mumu MusicTV
Ryuuu TV / 學日文看日本
AlanChannel / 阿倫頻道
Sanyuan_JAPAN 三原慧悟
安啾咪
蔡阿嘎
rickolam1
魚乾
靠杯星球 fun planet
GINA HELLO!
TheKellyYang
JASON(大J)
笑波子
香格拉 Shangrilayt
Stopkiddinstudio
TGOP (This Group Of People)
這群人
... and more!
==
music: YouTube Audio Library
Thank you youtube!
![post-title](https://i.ytimg.com/vi/tA8kX2__D7g/hqdefault.jpg)
best time to visit thailand beaches 在 Kyle Le Dot Net Youtube 的最佳解答
Subscribe Now for MORE Videos: https://goo.gl/tMnTmX
Patreon Support: http://www.patreon.com/kylele
Trevor's Channel htt://www.youtube.com/thefoodranger
These are the absolute top things you must consider doing in Penang. Some of them include Thai, Burmese, and Chinese temples. There's a Botanic Garden as well. The Beaches are worth checking out. Penang Hill offers the best views (and that's about it).
And lastly of course, eat the delicious Chinese, Indian, Malaysian food here. You gotta do it!
-------------------------------------------------------------------
Sign Up for Exclusive Content and to Keep in touch with me! https://madmimi.com/signups/172747/join
--------------------------------------------------------------------------------------
About Me: I'm Kyle Le and I live, travel, and eat in Vietnam and many Asian countries. I'm passionate about making videos and sharing modern Asia to the world. I've traveled everywhere in Vietnam, from Hanoi to Saigon - Far North, Central Highlands, Islands, and Deep Mekong Delta - I've visited there. In addition to 15+ countries from Indonesia to Thailand to Singapore, you'll find all of my food, tourist attractions, and daily life experiences discovering my roots in the motherland on this amazing journey right on this channel. So be sure to subscribe- there's new videos all the time and connect with me on social media below so you don't miss any adventures.
---------------------------------------------------------------
More Info: http://www.KyleLe.net
Like: Facebook: http://www.fb.com/KyleLe.net
Follow: Instagram and Snapchat @KyleLeDotNet
Help me make more videos:
Buy a T shirt: http://www.kyleledotnet.spreadshirt.com
Paypal Donation: https://paypal.me/KyleLe
Original Music by Antti Luode.
Filmed with a Panasonic G7 14-140mm.
I produce, film, and edit all videos myself, so I welcome any help Visit: http://www.kylele.net/support
to see how you can ensure more videos to come.
![post-title](https://i.ytimg.com/vi/HvumLeKxvdc/hqdefault.jpg)